Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Stručný popis technológie výroby kobercov

 

Vo firme REVÚCKE KOBERCE SYNTETICKÉ, s.r.o sa vyrábajú všívané podlahové krytiny – koberce v niekoľkých technologických stupňoch a to: všívanie, potlačovanie, postrihovanie, rubová úprava, vulkanizácia, konfekčné spracovanie a adjustácia.

 

Všívanie

Na tomto technologickom stupni sa do primárnej podkladovej tkaniny technológiou všívania na všívacom stroji spracováva káblik. Káblik vytvára vlasovú vrstvu koberca, ktorá môže byť vo forme slučky, rezaného vlasu (velúr) alebo kombinácie niekoľkých výšok slučky tzv. scrollové koberce (mechanicky vzorovaný dezén).

Podkladová tkanina sa skladá zo 100% Polypropylénu, 100% Polyesteru, prípadne z ich zmesi.

Káblik je zložený zo:

 • 100% Polyamid (biele koberce určené na potlačovanie)
 • 100% Polypropylén (farebné koberce)
 • 100% Polypropylénová alebo Polyetylénová páska (farebné trávne rohože)
 • 100% Akryl (biele alebo farebné koberce)
 • 100% bavlna prípadne jej zmesi (farebné koberce)

 

Postrihovanie

Technológiou postrihovania sa spracovávajú koberce mechanicko-vzorované ( dezén tvoria rôzne výšky slučiek ). Pomocou rotačných nožov na kobercoch vzniká špeciálny efekt, kedy po postrihu vysoké slučky robia efekt rezaného vlasu a nízke slučky zostávajú nerozrezané.

Postrihom velúrových kobercov sa egalizuje povrch vlasu.

 

Potlačovanie

V tejto technologickej operácii sa na vlasovú vrstvu všívaných bielych kobercov tlačia rôznofarebné vzory, prípadne sa celá plocha koberca farbí jednou farbou.

Máme k dispozícii niekoľko farbiacich liniek, ktorých použitie závisí od druhu farbeného koberca, požadovanej farebnosti a dezénu .

 • Klasická potlač kobercov, kde sa pomocou rotačných šablón nanášajú na koberec dezény rôznej farby. Tlačené dezény môžu byť zložené z maximálne 8 farieb. Týmto spôsobom sa potlačujú zvyčajne koberce, ktoré sa predávajú vo forme „metráže“ a „behúňov“.
 • Zalievanie koberca farbou na aplikátore „Dye – Gum“. Týmto spôsobom sa farbia jednofarebné koberce alebo koberce typu „scroll“.
 • Farbenie kobercov na farbiacom zariadení „hašpla“, ktoré farbí koberec v plnej šírke na jednu farbu. Pred použitím hašple sa na koberci môže vopred natlačiť dezén rezervačnou potlačou, čím vznikne aj viacfarebný vzhľad.
 • Farbenie na farbiacich zariadeniach chromojet. Pri tomto spôsobe sa vytvára na koberci dezén pomocou trysiek, ktorých činnosť je riadená počítačom na základe zadaného dezénu.

 

Rubová úprava kobercov

Rubovou úpravou sa aplikuje na koberec požadovaný nános, ktorý zabezpečí zafixovanie vlasovej vrstvy a rozmerovú stabilitu koberca.

Podľa požiadaviek zákazníka môžu byť na koberec nanesené rubové úpravy:

 • na báze SBR latexov, ktoré sa spravidla ešte kašírujú netkanou textíliou alebo sekundárnou podkladovou tkaninou
 • NSF latex, ktorý vytvorí protišmykovú rubovú vrstvu
 • primárny záter na báze SBR latexov, ktorý spevní koberec pred nasledovným spracovaním na iných technologických stupňoch.

Po vysušení naneseného záteru sa koberec reže na potrebnú šírku a dlžku.

Koberce expedované vo forme „metráže“ sa po rubovej úprave priamo balia a opatria etiketou.

 

Vulkanizácia

Koberce s primárnym záterom na rube sa spravidla používajú na výrobu rohoží. Po nasekaní na požadovaný rozmer sa vrstvia s SBR-gumou v procese vulkanizácie, ktorá prebehne pôsobením teploty a tlaku za určitý časový úsek.

 

Konfekčné spracovanie

Okraje niektorých druhov rohoží, kusových kobercov a kobercov –  behúňov sa obrubujú na overlokových strojoch. Tým sa zabezpečí, aby sa okrajové nite koberca pri manipulácii nevypárali a tiež sa zlepšuje celkový vzhľad hotového výrobku.

 

Adjustácia výrobkov

Adjustácia je konečný proces, pri ktorom sa všetky vyrobené druhy rohoží a kobercov opatria etiketami, zabalia do fólie a krabíc, prípadne sa balia iným spôsobom podľa požiadaviek zákazníka.

 

 

 

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.